Projekty domów z poddaszem

Budynki te, dzięki rozplanowaniu pomieszczeń na dwóch kondygnacjach mają bardziej zwartą bryłę, co jest szczególnie ważne i ekonomiczne zwłaszcza w przypadku większych domów. Projekty z poddaszem pozwalają na odseparowanie części dziennej, czyli salonu z kuchnią, od części sypialnianej, której większość pokoi znajduje się właśnie na wyższej kondygnacji. Z uwagi na skosy dachu, piętro ma mniejszą powierzchnię o średnio jedną trzecią. Takie proporcje sprzyjają korzystnemu rozmieszczeniu wszystkich funkcji. W przyziemiu, oprócz pokoju dziennego powinno zmieścić się jeszcze wc, albo łazienka, ewentualnie dodatkowy pokój do pracy lub gościnny, pomieszczenie gospodarcze i może nawet jeszcze garaż. Mniejsza powierzchnia na poddaszu to 3 lub 4 sypialnie, garderoby i łazienki. Przy takim układzie sypialnie mają rozsądną wielkość i na pewno nie unikniemy niepotrzebnych, dodatkowych przestrzeni, które trzeba w zimie ogrzewać.

Tanie domy z poddaszem, bez garażu.

Projekty najtańszych domów w budowie, to oczywiście te małe, nieskomplikowane, z poddaszem i z prostym dachem. Przygotowaliśmy wiele takich projektów bez garażu, z różnie rozplanowanymi wnętrzami. Z jednoprzestrzennymi strefami dziennymi oraz zamkniętymi kuchniami, z dodatkowym pokojem na parterze, albo z dużym pomieszczeniem gospodarczym, z trzema, albo nawet czterema sypialniami na poddaszu. Program uzupełniają łazienki i garderoby, dostępne z korytarza albo z sypialni. Projekty dużych domów bez garażu powstały z myślą o tych z Państwa, którzy planują jego postawienie w formie wolnostojącej, albo w ogóle chcą z niego zrezygnować. Takie rozwiązanie sprzyja etapowej realizacji całej inwestycji, część wydatków można odsunąć w czasie.

Projekty domów z poddaszem i z garażem dostawionym z boku.

To rozwiązanie ma wiele zalet i dlatego jest doceniane przez dużą część inwestorów. Garaż nie zajmuje miejsca w przyziemiu głównej części budynku, a tym samym poddasze nie rozrośnie się do niepotrzebnych rozmiarów. Szczególnie ważne jest to dla osób budujących dom z garażem dwustanowiskowym. Jego powierzchnia przekracza 30 metrów kwadratowych i w niewielu przypadkach udaje się go sensownie zintegrować w parterze. Przestrzeń nad garażem jest idealna do wykorzystania na magazynowanie niepotrzebnych codziennie rzeczy. Jako dostęp do niej mogą wystarczyć tanie schody rozkładane zamocowane w otworze w stropie. Jeżeli wykorzystujemy ją jako pomieszczenie mieszkalne, albo na przykład jako pralnię, to dojście musi być zapewnione już z poziomu poddasza.

Projekty domów z dachem dwuspadowym ze szczytem od frontu.

Takie budynki, oprócz zalet właściwym dla wszystkich domów z poddaszem, mogą nadawać się na wąską działkę, bo w przypadku ustawienia szczytem do drogi, dłuższy bok domu jest równoległy do bocznej jej granicy. Wśród naszych propozycji są domy bez garażu, a także z garażem, w niektórych lekko wysuniętym do przodu. Projekt z dachem dwuspadowym ze szczytem od frontu i od tyłu daje możliwość doświetlenia pokoi na poddaszu nie tylko przez okna połaciowe, ale także konwencjonalnymi oknami, także do podłogi. Niekoniecznie przed takimi oknami muszą się znaleźć balkony, także okna francuskie z balustradą są lubianym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Nowoczesne domy ze szczytem są swego rodzaju następcami tradycyjnej zabudowy jednorodzinnej, widzianej w naszych miastach.
Domy z poddaszem z dachem kopertowym.
Obok niewątpliwego uroku, wraz z dachem wielospadowym otrzymujemy o wiele mniejszą powierzchnię użytkową na wyższej kondygnacji. Jeżeli nie zaprojektujemy lukarn, zwanych czasem potocznie jaskółkami, to wszystkie zlokalizowane tu pomieszczenia muszą być doświetlone wyłącznie oknami połaciowymi. Estetycznie jest to rozwiązanie bez zarzutu, nie ma ingerencji w formę dachu zwłaszcza z zewnątrz, ale musimy pamiętać że w zimie, gdy spadnie śnieg, to diametralnie ograniczy też od razu dopływ światła do wnętrza. Projekty domów z dachem kopertowym są idealne, gdy większość powierzchni ma znaleźć się na parterze, a tylko niewielka część na poddaszu. W domach dużych, ze zintegrowanymi w przyziemiu garażami umożliwia to rozsądne rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń.
Projekty domów z poddaszem do późniejszej adaptacji.
Jeżeli tylko na parterze zaprojektowano co najmniej jedną sypialnię z łazienką, to dom będzie mógł być w pełni funkcjonalny, mimo że poddaszem zajmiemy się dopiero w późniejszym etapie. Jeżeli tak planujemy inwestycję, to korzystne jest gdy schody znajdą się w wydzielonej klatce, albo chociażby w prosty sposób będziemy mieli możliwość ich zamknięcia. W trakcie adaptacji piętra będzie można w bezkolizyjny sposób wnosić materiały i ochronimy część mieszkalną przed kurzem i brudem.