Projekty domów z poddaszem

Projekt domu z poddaszem użytkowym - jego główne cechy.

Budynek taki, dzięki rozplanowaniu pomieszczeń na dwóch kondygnacjach ma bardziej zwartą bryłę, co jest szczególnie ważne i ekonomiczne zwłaszcza w przypadku większych domów. Domy z poddaszem pozwalają na odseparowanie części dziennej, czyli salonu z kuchnią, od części sypialnianej, której większość pokoi znajduje się właśnie na wyższej kondygnacji. Z uwagi na skosy dachu, piętro ma mniejszą powierzchnię o średnio jedną trzecią. Takie proporcje sprzyjają korzystnemu rozmieszczeniu wszystkich funkcji. W przyziemiu, oprócz pokoju dziennego powinno zmieścić się jeszcze wc, albo łazienka, ewentualnie dodatkowy pokój do pracy lub gościnny, pomieszczenie gospodarcze i może nawet jeszcze garaż. Mniejsza powierzchnia na poddaszu to 3 lub 4 sypialnie, garderoby i łazienki. Przy takim układzie domy z poddaszem użytkowym mają sypialnie o rozsądnej wielkości i na pewno unikniemy niepotrzebnych, dodatkowych przestrzeni, które trzeba w zimie ogrzewać.

Tanie domy z poddaszem użytkowym, bez garażu.

Projekty najtańszych domów w budowie, to oczywiście te małe domy z poddaszem użytkowym, nieskomplikowane i z prostym dachem. Przygotowaliśmy wiele takich projektów ekonomicznych domów dwukondygnacyjnych bez garażu, z różnie rozplanowanymi wnętrzami. Z jednoprzestrzennymi strefami dziennymi oraz zamkniętymi kuchniami, z dodatkowym pokojem na parterze, albo z dużym pomieszczeniem gospodarczym, z trzema, albo nawet czterema sypialniami na poddaszu. Program domów uzupełniają łazienki i garderoby, dostępne z korytarza albo z sypialni. Projekt domu z poddaszem użytkowym bez garażu powstaje z myślą o tych z Państwa, którzy planują jego postawienie w formie wolnostojącej, albo w ogóle chcą z niego zrezygnować. Takie rozwiązanie sprzyja etapowej realizacji całej inwestycji, część wydatków można odsunąć w czasie. Projekt domu z poddaszem bez garażu będzie więc idealnym rozwiązaniem na początek, które można z czasem uzupełnić o powierzchnię np. w dodatkowym budynku gospodarczym.

Projekty domów z poddaszem i z garażem dostawionym z boku.

To rozwiązanie ma wiele zalet i dlatego jest doceniane przez dużą część inwestorów. Garaż nie zajmuje miejsca w przyziemiu głównej części budynku, a tym samym poddasze nie rozrośnie się do niepotrzebnych rozmiarów. Szczególnie ważne jest to dla osób budujących domy z poddaszem i z garażem dwustanowiskowym. Jego powierzchnia przekracza 30 metrów kwadratowych i w niewielu przypadkach udaje się go sensownie zintegrować w parterze. Przestrzeń poddasza nad garażem jest idealna do wykorzystania na magazynowanie niepotrzebnych codziennie rzeczy. Jako dostęp do niej mogą wystarczyć tanie schody rozkładane zamocowane w otworze w stropie. Jeżeli wykorzystujemy ją jako pomieszczenie mieszkalne, albo na przykład jako pralnię, to dojście musi być zapewnione już z poziomu poddasza i zwykle jest to przejście przez łazienkę, albo poprzez drzwi przy schodach. Miejsce nad garażem można też pozostawić do adaptacji w późniejszym terminie, jeżeli nie dysponujemy na start środkami w odpowiedniej wysokości.

Domy z poddaszem użytkowym pod dachem dwuspadowym ze szczytem od frontu.

Takie budynki, oprócz zalet właściwym dla wszystkich domów z poddaszem, mogą nadawać się na wąską działkę, bo w przypadku ustawienia szczytem do drogi, dłuższy bok domu jest równoległy do bocznej jej granicy. Wśród naszych propozycji są domy bez garażu, a także z garażem, w niektórych lekko wysuniętym do przodu. Projekt z dachem dwuspadowym ze szczytem od frontu i od tyłu daje możliwość doświetlenia pokoi na poddaszu nie tylko przez okna połaciowe, ale również typowymi oknami, także do podłogi. Niekoniecznie przed takimi oknami muszą się znaleźć balkony, także okna francuskie z balustradą są lubianym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Nowoczesne domy ze szczytem są swego rodzaju następcami tradycyjnej zabudowy jednorodzinnej, widzianej w naszych miastach. Wśród nich są projekty takie jak np. BELLA 6 oraz ALABASTER, w których szczyt od frontu jest w bardziej śmiały sposób przeszklony, z niekonwencjonalnymi oknami aż do skosów dachu. Rozwiązanie może trochę droższe, ale na pewno bardzo efektowne w pomieszczeniach na górze.

Zalety i wady projektu domu z poddaszem i z dachem kopertowym.

Obok niewątpliwego uroku, wraz z dachem wielospadowym otrzymujemy o wiele mniejszą powierzchnię użytkową na wyższej kondygnacji. Jeżeli nie zaprojektujemy lukarn, zwanych czasem potocznie jaskółkami, to wszystkie zlokalizowane tu pomieszczenia muszą być doświetlone wyłącznie oknami dachowymi. Estetycznie jest to rozwiązanie bez zarzutu, nie ma ingerencji w formę dachu zwłaszcza z zewnątrz, ale musimy pamiętać że w zimie, gdy spadnie śnieg, to diametralnie ograniczy też od razu dopływ światła do wnętrza. Projekty domów z dachem wielopołaciowym są idealne, gdy większość powierzchni ma znaleźć się na parterze, a tylko niewielka część na poddaszu. W domach dużych, ze zintegrowanymi w przyziemiu garażami umożliwia to rozsądne rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń. Wadą i jednocześnie zaletą omawianych tu domów dwukondygnacyjnych z dachami wielopołaciowymi jest ich bardziej skomplikowana konstrukcja. Z jednej strony jest to utrudnienie na etapie budowy, ale elementy więźby można potem w umiejętny sposób wyeksponować we wnętrzu i przekuć w sukces.

Domy z poddaszem do 70m2.

Ostatnio często dyskutowanym tematem są projekty domów z poddaszem użytkowym i o powierzchni zabudowy do 70m2. Przyczyną są plany ustawodawcy odnośnie wprowadzenia ułatwień dla osób planujących realizację takiego budynku. Niezależnie od powyższego, w takim domu będzie dość miejsca, by zaplanować w środku trzy, a nawet cztery pokoje oprócz dziennego. Przykładami są nasze domki WERBENA i TATARAK. Dom z poddaszem o całkowitej powierzchni użytkowej do 70m2 to już trochę inna propozycja. Jest to praktycznie minimalna wielkość domu, w którym można zawrzeć tylko podstawowe, niezbędne do zamieszkania pomieszczenia, czyli salon oraz jedną lub maksymalnie dwie niewielkie sypialnie. w tak małym domu konieczny będzie otwarty plan strefy dziennej oraz zminimalizowanie komunikacji. Nie mamy też co liczyć na większe pokoje niż około 10m2. Mimo to wariant budowy takiego małego domku z poddaszem będzie na pewno godny rozważenia jako konkurencyjne rozwiązanie w stosunku do zakupu mieszkania w bloku. Do tego rozpoczniemy budowę takiego domu bez pozwolenia.

Projekt domu z poddaszem do adaptacji.

Jeżeli tylko na parterze zaprojektowano co najmniej jedną sypialnię z łazienką, to dom będzie mógł być w pełni funkcjonalny, mimo że poddaszem zajmiemy się dopiero w późniejszym etapie. Jeżeli tak planujemy inwestycję, to korzystne jest gdy schody znajdą się w wydzielonej klatce, albo chociażby w prosty sposób będziemy mieli możliwość ich zamknięcia. W trakcie adaptacji piętra będzie można w bezkolizyjny sposób wnosić materiały i ochronimy część mieszkalną przed kurzem i brudem. Projekty domów z poddaszem użytkowym do adaptacji nie różnią się konstrukcyjnie praktycznie niczym od tych z zagospodarowaną już na pokoje górą. Mamy tutaj najczęściej strop gęstożebrowy oraz kilkudziesięciocentymetrową ściankę kolankową, dzięki której pomieszczenia na poddaszu będą zdecydowanie bardziej ustawne. Pamiętajmy, że adaptacja poddasza może wymagać wstawienia dodatkowych okien połaciowych. Dlatego ważne jest, aby wybrany przez nas projekt miał odpowiednie odległości pomiędzy wiązarami. Dla wstawienia typowego okna dachowego o szerokości 78cm będzie to wymiar 90cm pomiędzy osiami krokwi.