Projekty domów tradycyjnych

Klasyczne domy tradycyjnie zaplanowane w środku i z zewnątrz

Projekty domów tradycyjnych charakteryzują się ponadczasową i uniwersalną architekturą, dlatego też stale cieszą się dużą popularnością. Powszechność domów tradycyjnych wynika z faktu zastosowania sprawdzonych i standardowych rozwiązań zarówno funkcjonalnych, jak i wykonawczych. Stylistyka projektów też jest dość rozpoznawalna, często zauważyć tu można ozdobne detale w postaci gzymsów, opasek, pilastrów, czy cokołów. Nierzadko okna posiadają podziały w formie szprosów. Częstym motywem w domach tradycyjnych z piętrem są ozdobne lukarny, świetnie sprawdzające się zwłaszcza do doświetlenia pomieszczeń pod dachami czterospadowymi. Przy lukarnach pojawiają się zazwyczaj balkony z ozdobnymi balustradami metalowymi lub, w wypadku nowocześniejszych projektów, szklanymi. Projekt tradycyjnego domu ma też najczęściej wejście lub okna balkonowe podkreślone łukowymi nadprożami.

Wizytówka tradycyjnych domów: klasyczne detale i wykończenia

Projekty klasycznych domów to też portale wejściowe wyróżnione boniowaniem lub w formie kolumn dostawionych po obu stronach. Kolorystyka jest zazwyczaj dość stonowana, ciepła, dominują barwy żółte i kremowe. Wykończenie elewacji stanowi tynk, na fragmentach takich jak cokoły, czy kominy stosuje się często płytki klinkierowe lub kamienne. Domy tradycyjne pokryte są dachem dwuspadowym najczęściej o dużym stopniu nachylenia połaci lub kopertowym, nie znajdziemy tu budynków z płaskim dachem, kojarzonym często z architekturą nowoczesną. Wnętrze domu tradycyjnego to z reguły klasyczny układ salonu sąsiadującego z kuchnią po jednej stronie oraz garażu i pomieszczenia gospodarczego w drugiej części budynku. Całość spaja centralnie umiejscowiona klatka schodowa łącząca parter z poddaszem, na którym wydzielona jest strefa nocna.
Szeroki wybór domów tradycyjnych daje możliwość dostosowania projektu do wymagań wszystkich domowników, a jednocześnie ogólnie rozpowszechniona estetyka pozwala dopasować się do otaczającej zabudowy. Niejednokrotnie klasyczne projekty domów z naszej oferty posiadają pewne nowocześniejsze akcenty, np. w formie przeszklonych balustrad przy balkonach. Ciekawy efekt uzyskano w niektórych projektach poprzez zastosowanie szprosów okiennych w domach o raczej nowocześniejszej estetyce. Domy balansujące pomiędzy klasycznymi a nowoczesnymi bez wątpienia również mają swój urok. Warto zaznaczyć, iż podział na domy nowoczesne i tradycyjne na naszej stronie, dotyczy wyłącznie rozwiązań stylistycznych elewacji. Wszystkie nasze domy wykonane są w technologii tradycyjnej (ściany z gazobetonu z dociepleniem, strop TERIVA, drewniany lub sufit podwieszony do więźby /parterówki/ i drewniana więźba dachowa).