Projekty domów z dachem dwuspadowym

W naszej ofercie projektów w szerokim wyborze można znaleźć domy z dachem dwuspadowym. Dach o dwóch połaciach zyskał dużą popularność dzięki prostej, ponadczasowej formie, która w odpowiedni sposób ukształtowana może nadać budynkowi nowoczesny bądź tradycyjny charakter. Na przykład mniej wysunięty okap lub też jego brak to dość modne w ostatnich czasach rozwiązanie stosowane we współczesnych domach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ścian szczytowych, które wyniesione ponad kalenicę są częstym elementem pojawiającym się w budynkach z dachem dwuspadowym. Bardziej klasyczny styl uzyskamy poprzez przedłużenie połaci dachowych tworząc np. zadaszenia nad wejściami, czy poprzez większe wysunięcie okapów. Często pojawiającym się motywem ozdobnym domów z dachem dwuspadowym, a jednocześnie doświetlającym poddasze, są wszelkiego rodzaju lukarny. One również mogą mieć bardziej tradycyjną formę, przekrytą dwuspadowym dachem, lub nowocześniejszą, z dachem płaskim. Przy lukarnach projektuje się często balkony, co jest dodatkowym atutem sypialni na piętrze.

Projekty domów z dachem dwuspadowym z dużymi oknami

Dom z dachem dwuspadowym ma dwie ściany szczytowe, w których można w większości przypadków zlokalizować okna z parapetem, lub nawet do samej podłogi wystarczające do prawidłowego doświetlenia wszystkich pomieszczeń mieszkalnych na górze. W śmielszych projektach tego typu domów możemy się spotkać nawet z dużymi przeszkleniami niemalże całych szczytów. Rozwiązanie to będzie szczególnie efektowne, jeżeli za ścianą szczytową mamy na przykład dwukondygnacyjne wnętrze z antresolą lub widoczną ozdobną konstrukcja więźby. Dom z dachem dwuspadowym i z klasycznymi dużymi oknami w ścianach na poddaszu ma tą przewagę nad konkurencją z oknami połaciowymi, że światło dochodzi do pokoi praktycznie zawsze, nawet jak na dachu leży gruba warstwa śniegu. Alternatywnym rozwiązaniem, ale niestety zdecydowanie droższym i komplikującym formę oraz wykonanie dachu są lukarny. Nie do każdego domu będą one też pasować, w nowoczesnych projektach raczej ich nie znajdziemy.

Projekt domu z dachem dwuspadowym - główne zalety

Niezależnie od tego, czy bierzemy pod uwagę projekty domów z dachem dwuspadowym jednokondygnacyjne czy piętrowe, dach dwupołaciowy jest z pewnością bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kopertowy. Jest tak ze względu na fakt, iż większość krokwi potrzebnych do zrobienia konstrukcji dachu będzie zazwyczaj miała podobną długość. W wypadku dachów czterospadowych, problem pojawia się przy wykonywaniu narożników dachu, gdyż wymaga to docinania dużej ilości krokwi. Domy z dachem dwupołaciowym to maksymalnie uproszczona konstrukcja przekrycia oraz nieskomplikowany montaż ograniczający błędy podczas realizacji i to właśnie skutkuje łatwością prawidłowego wykonania dachu, który wygląda też elegancko. Poddasze pod dachem dwupołaciowym jest jasne i funkcjonalne, można je również w bardziej praktyczny sposób umeblować. Pamiętajmy jedynie, aby nie przesadzić z wysokością ściany kolankowej. Jej wysokość w przedziale 80-100cm będzie optymalna.