Projekty domów z dachem dwuspadowym

W naszej ofercie znaleźć można szeroką kolekcję domów z dachem dwuspadowym. Dach o dwóch połaciach zyskał dużą popularność dzięki prostej, ponadczasowej formie, która w odpowiedni sposób ukształtowana może nadać budynkowi nowoczesny bądź tradycyjny charakter. Na przykład mniej wysunięty okap lub też jego brak to dość modne w ostatnich czasach rozwiązanie stosowane w nowoczesnych domach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ścian szczytowych, które wyniesione ponad kalenicę są częstym elementem pojawiającym się w nowoczesnych budynkach z dachem dwuspadowym. Bardziej klasyczny styl uzyskamy poprzez przedłużenie połaci dachowych tworząc np. zadaszenia nad wejściami, czy poprzez większe wysunięcie okapów. Często pojawiającym się motywem ozdobnym, a jednocześnie doświetlającym poddasze, są wszelkiego rodzaju lukarny.
One również mogą mieć bardziej tradycyjną formę, przekrytą dwuspadowym dachem, lub nowocześniejszą, z dachem płaskim. Przy lukarnach projektuje się często balkony, co jest dodatkowym atutem sypialni na piętrze. Niezależnie od tego, czy dom jest parterowy, czy piętrowy dach dwupołaciowy jest z pewnością bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż dach kopertowy. Jest tak ze względu na fakt, iż większość krokwi potrzebnych do zrobienia konstrukcji dachu będzie zazwyczaj miała podobną długość. W wypadku dachów czterospadowych, problem pojawia się przy wykonywaniu narożników dachu, gdyż wymaga to docinania dużej ilości krokwi. Prosta konstrukcja dachu dwuspadowego oraz nieskomplikowany montaż ograniczają błędy podczas realizacji i tym samym powodują, że prawidłowo wykonany dach wygląda elegancko.
Poddasze pod dachem dwupołaciowym jest jasne i funkcjonalne, można je również w bardziej praktyczny sposób umeblować. W wypadku domów z piętrem, kąt nachylenia dachu jest większy, a dzięki zaprojektowanym ściankom kolankowym zwiększa się powierzchnia użytkowa poddasza, na którym pomieszczenia mogą być doświetlone zarówno przez okna połaciowe, jak i okna w ścianach szczytowych (lub ewentualne lukarny). I to właśnie z tego względu zapewnienie odpowiedniej ilości światła jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku domów z dachami kopertowymi. Decydując się na budowę domu, należy pamiętać o zapoznaniu się z obowiązującym planem miejscowym dla naszej działki, ponieważ są w nim zapisane wymagania dotyczące rodzaju dachu dla planowanej zabudowy, a więc kąt nachylenia, wysokość dachu, ilość połaci czy sposób usytuowania budynku na działce.
Wszystkie kryteria mogą być z góry narzucone przez urząd, co jednocześnie zawęzi nasz krąg poszukiwań wymarzonego domu. Warto jednak być świadomym tych ograniczeń jeszcze przed zakupem projektu.