Domy parterowe z garażem

Decydując się na wybór domu parterowego, warto rozważyć opcję domu z garażem (jedno- lub dwustanowiskowym). W tej kategorii nie brakuje ani domów o większej powierzchni (np. Nino) jak i mniejszych (np. Tango). Są tu domy różnej wielkości najczęściej przekryte prostym, dwupołaciowym dachem, ale znajdziemy również projekty z dachem kopertowym (Impresja P). W każdym jednak wypadku, kąt nachylenia połaci dachowych jest niewielki (wyjątkiem są tu projekty z poddaszem do późniejszej adaptacji). Domy parterowe z garażem wymagają często nieco większego terenu pod zabudowę. Większa szerokość działki będzie konieczna zwłaszcza w wypadku projektów z garażem na dwa auta, dostawionym z boku. W związku z tym zachodzi konieczność nabycia stosunkowo dużej działki. Jeśli koszt zakupu terenu wymknie się spod kontroli, może to mieć decydujący wpływ na wybór rodzaju przyszłego domu.
Jeśli więc zależy nam, aby działka nie była zbyt szeroka, warto rozważyć projekt z garażem w bryle budynku, lub nieco tylko z niej wysuniętym. Układ ten zmusza nas co prawda do z rezygnacji z jednej sypialni, ale domek taki posiada bardziej zwarty kształt, niewymagający działki o dużej szerokości. Coraz bardziej popularne domy parterowe wyróżnia niewysoka, horyzontalna forma, która idealnie komponuje się z równinnym, podmiejskim krajobrazem. Niewątpliwą zaletą domów parterowych z garażem jest zlokalizowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji, co może być dużą zaletą dla rodzin z dziećmi, czy też osób starszych, nie w pełni sprawnych. Układ funkcjonalny najczęściej zakłada strefę dzienną z salonem i kuchnią z jednej strony budynku oraz część nocną składającą się z kilku sypialni i łazienki w drugiej części domu.
Pomieszczenie gospodarcze z reguły sąsiaduje z garażem. Rozległy teren wraz z przylegającym ogrodem zapewnia większą prywatność. Dodatkowo brak masywnego stropu, schodów wewnętrznych, okien połaciowych mogą przyczynić się do obniżenia kosztów budowy. Niektóre projekty parterówek mają przewidziany strop oraz schody, dzięki temu istnieje możliwość adaptacji poddasza w późniejszym terminie. Warto mieć jednak na uwadze, że domek, w którym na późniejszym etapie adaptować można będzie piętro, będzie droższy od „zwykłej” parterówki podobnej wielkości. Nasze biuro oferuje wiele projektów dostępnych zarówno w wersji z garażem, jak i bez, np. Avatar, Danta, Flamenco. Część z nich zakupić można z garażem jedno- lub dwustanowiskowym, warto więc zastanowić się, który z wariantów będzie nam bardziej odpowiadał.