Domy parterowe z garażem

Decydując się na wybór domu parterowego, rozważyć trzeba projekty domów z garażem jednostanowiskowym lub mieszczącym dwa samochody. W tej kategorii są szeroko reprezentowane zarówno projekty domów parterowych z garażem o większej powierzchni (np. Nino) jak i mniejsze parterówki (np. Tango). Są tu domy parterowe różnej wielkości najczęściej przekryte prostym, dwupołaciowym dachem, ale znajdziemy również projekty z dachem kopertowym (Impresja P). W każdym jednak wypadku, kąt nachylenia połaci dachowych jest niewielki (wyjątkiem są tu parterowe domy z poddaszem do późniejszej adaptacji). Projekt domu parterowego z garażem wymaga często nieco większego terenu pod zabudowę. Większa szerokość działki będzie konieczna zwłaszcza w wypadku projektów z garażem na dwa auta, dostawionym z boku. W związku z tym zachodzi konieczność nabycia stosunkowo dużej działki. Jeśli hipotetyczny koszt zakupu terenu w okolicy, w której pragniemy zamieszkać jest zbyt wysoki, to albo zaakceptujemy większy wydatek na działkę, albo będziemy musieli porzucić niestety marzenia o domu parterowym i pomyśleć o dwukondygnacyjnym. Nie wszystkim bowiem inwestorom spodoba się zajęcie pod budynek prawie całej powierzchni terenu, a też nie każdy plan miejscowy pozwala na zachowanie jedynie minimalnych odległości do granicy posesji.

Projekty domów parterowych z garażem wbudowanym.

Jeśli nie mamy zbyt szerokiej działki, warto rozważyć projekt domu z garażem wbudowanym w bryłę budynku, lub nieco tylko z niej wysuniętym. Układ ten zmusza nas co prawda do z rezygnacji z jednej sypialni, ale domek taki posiada bardziej zwarty kształt, niewymagający działki o dużej szerokości. Coraz bardziej popularne domy parterowe wyróżnia niewysoka, horyzontalna forma, która idealnie komponuje się z równinnym, podmiejskim krajobrazem. Niewątpliwą zaletą domów parterowych z garażem jest zlokalizowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji, co może być dużą zaletą dla rodzin z dziećmi, czy też osób starszych, nie w pełni sprawnych. Układ funkcjonalny najczęściej zakłada strefę dzienną z salonem i kuchnią z jednej strony budynku oraz część nocną składającą się z kilku sypialni i łazienki w drugiej części domu. Projekt parterowego domu z garażem w bryle budynku będzie ekonomiczny w realizacji i miał niższe koszty utrzymania. Odpowiada za to mniej skomplikowana bryła z relatywnie niewielką powierzchnią ścian zewnętrznych.

Domy parterowe z garażem dwustanowiskowym.

Garaż na dwa samochody będzie musiał mieć powierzchnię ponad trzydziestu metrów kwadratowych, a więc znacznie rozrasta nam się wielkość samego domu. Tworząc takie projekty parterowych domów z garażem dwustanowiskowym trzeba zmierzyć się z podstawowym problemem, a więc sprawić żeby przekrycie raczej dużego budynku nie rozrosło się do monstrualnych rozmiarów. Jednym ze sposobów jest wyodrębnienie bryły garażu i wykonanie na nim dachu o niżej poprowadzonej kalenicy. W ten sposób cała sylwetka domu będzie bardziej rozrzeźbioną i przyjemniejsza dla oka. Drugą opcją są projekty domów z garażem dwustanowiskowym z wielopołaciowym dachem nad podwójnym garażem, który jednak ma bardziej skomplikowaną już konstrukcję i koszt wykonania domu nam zauważalnie wzrasta. Mimo tego, budowa domu z dużym garażem na dwa auta jest warta na pewno rozważenia. Zyskamy nie tylko 2 zadaszone i ogrzewane miejsca parkingowe, ale doskonałą przestrzeń do magazynowania sprzętu ogrodniczego, narzędzi, rowerów etc.