Projekty domów

Najróżniejsze projekty domów w ilościach idących w setki i jednocześnie dość trudna i odpowiedzialna do podjęcia decyzja przed przyszłym inwestorem. Jak wybrać ten najbardziej odpowiedni? Bez odpowiedniej strategii i uprzedniej analizy potrzeb oraz, co równie ważne, możliwości może ten proces zakończyć się dość przypadkowym wyborem. Projekt domu jednorodzinnego to opracowanie w formie papierowej, które za kilkanaście miesięcy stanie się czymś znacznie większym i najczęściej trudno poddającym się modyfikacjom. Aby uniknąć ewentualnych rozczarowań albo niepotrzebnych kosztów, potrzebny jest jak zwykle dobry plan. Na początku zastanówmy się, dla ilu i jakich osób dom ma służyć. Dla kilkorga dzieci potrzebne będą na pewno osobne pokoje i mogą one być ulokowane także na poddaszu. Więcej niż jedna łazienka także będzie dobrym pomysłem.
Inna jest sytuacja, gdy rodzina składa się też na przykład z seniorów. Dla osób starszych trzeba przewidzieć pomieszczenia na parterze, można rozważyć zaplanowanie osobnej kuchni lub aneksu. Łazienka też powinna mieć odpowiednie wymiary, by ewentualnie służyć osobom, które mogą mieć trudności ze sprawnym poruszaniem się. Można u nas znaleźć między innymi projekty domów dwulokalowych, z klasycznym podziałem na dwa mieszkania o podobnej wielkości, albo z małym, dodatkowym mieszkankiem. Ten drugi wariant doskonale nada się dla rodziny dwupokoleniowej, zarówno z dorastającymi dziećmi, jak i z dziadkami. Po ustaleniu potrzeb i spisaniu programu funkcjonalnego jest dobry moment na oszacowanie wielkości dostępnego budżetu. Jeżeli okaże się wystarczający, to można przejść dalej, ale gdyby okazał się zbyt mały, to koniecznie zweryfikujmy pewne założenia.
Nie musi być dużym problemem lekkie zmniejszenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń, czy wręcz rezygnacja z niektórych z nich. Ważniejsze jest, aby nie planować inwestycji, na którą nas po prostu nie stać. Ewentualne kredytowanie jej będzie miało sens tylko wtedy, gdy wynikające z niego obciążenie nie stanie się kulą u nogi na resztę życia. W tym momencie polecamy zastanowić się nad ilością kondygnacji domu marzeń. Parterowe domy jednorodzinne są ekonomiczne tylko wtedy, gdy mają niewielką powierzchnię. Projekty domów z poddaszem użytkowym mają bardziej zwartą bryłę niż porównywalnej wielkości parterówki i są po prostu tańsze w budowie i eksploatacji. Przyjazne dla budżetu są proste domy z dachem dwuspadowym i należy pamiętać, że za wszelkie ekstrawaganckie formy trzeba będzie dodatkowo zapłacić.
Tani w budowie dom nie musi być w żadnym przypadku brzydki. Zachowanie odpowiednich proporcji, szczere i naturalne materiały wykończeniowe, ładne formaty okien oraz przemyślane detale architektoniczne na pewno pozwolą na wydobycie piękna z każdego pozornie brzydkiego kaczątka. Koniecznie wybierzmy projekt rozważnie, wnikliwie analizując rozmieszczenie w nim wszystkich pomieszczeń, a to czy będzie należał bardziej do tych bardziej nowoczesnych, czy też tradycyjnych, jest już sprawą drugorzędną. Po podjęciu decyzji w kwestii kształtu części mieszkalnej można zastanowić się nad garażem. Tutaj będzie już łatwiej, bo wiele projektów dostępnych jest w kilku wersjach: bez garażu, z garażem jednostanowiskowym, albo z dwustanowiskowym. W procesie poszukiwań i wyborów pomocna będzie opcja wyszukiwania zaawansowanego pod górnym menu.

Projekty domów z kosztorysem.

Wszystkie nasze budynki mają podany szacunkowy koszt netto wykonania stanu surowego zamkniętego, który może stanowić od połowy do około 60 procent całości inwestycji. Do części można pobrać pliki z bardziej szczegółowym zestawieniem, które może posłużyć do zamówienia materiałów. Dzięki temu można łatwo porównać różne projekty ze sobą i wybrać dom, który będzie w naszym zasięgu finansowym. Do podanych wycen należy jednak podchodzić z odrobiną rezerwy. Pomiędzy wycenami robocizny w różnych częściach kraju, a szczególnie pomiędzy dużymi miastami i terenami pozamiejskimi mogą występować znaczne różnice. Dużo będzie zależało od inwestora i jego zdolności do wyszukania poważnych, ale też korzystnych cenowo wykonawców.

Domy z wizualizacjami wnętrza.

Sukcesywnie nasze projekty uzupełniane są o widoki ich wnętrz, na których zobaczyć można głównie najbardziej reprezentacyjną ich część, czyli strefę dzienną. Staramy się, aby korespondowały z zewnętrzem budynków i były spójne stylistycznie, a nawet w kwestii materiałów. W tym celu czasami stosujemy podobne okładziny na ścianach, aby podkreślić ten sam charakter, jak widoczny na fasadach. Domy z pokazanymi wnętrzami mogą być oczywiście zagospodarowane w środku zupełnie inaczej i przy użyciu innych mebli, z innymi kolorami na ścianach. Nasze widoki mają na celu przede wszystkim pokazać proporcje pomieszczeń i zainspirować do urządzenia ich tak, aby najbardziej podobały się przyszłym mieszkańcom.