Projekty domów

Najróżniejsze projekty domów w ilościach idących w setki i jednocześnie dość trudna i odpowiedzialna do podjęcia decyzja przed przyszłym inwestorem. Jak wybrać ten najbardziej odpowiedni? Bez odpowiedniej strategii i uprzedniej analizy potrzeb oraz, co równie ważne, możliwości może ten proces zakończyć się dość przypadkowym wyborem. Projekt domu jednorodzinnego to opracowanie w formie papierowej, które za kilkanaście miesięcy stanie się czymś znacznie większym i najczęściej trudno poddającym się modyfikacjom. Aby uniknąć ewentualnych rozczarowań albo niepotrzebnych kosztów, potrzebny jest jak zwykle dobry plan. Na początku zastanówmy się, dla ilu i jakich osób dom ma służyć. Dla kilkorga dzieci potrzebne będą na pewno osobne pokoje i mogą one być ulokowane także na poddaszu. Więcej niż jedna łazienka także będzie dobrym pomysłem.
Inna jest sytuacja, gdy rodzina składa się też na przykład z seniorów. Dla osób starszych trzeba przewidzieć pomieszczenia na parterze, można rozważyć zaplanowanie osobnej kuchni lub aneksu. Łazienka też powinna mieć odpowiednie wymiary, by ewentualnie służyć osobom, które mogą mieć trudności ze sprawnym poruszaniem się. Można u nas znaleźć między innymi projekty domów dwulokalowych, z klasycznym podziałem na dwa mieszkania o podobnej wielkości, albo z małym, dodatkowym mieszkankiem. Ten drugi wariant doskonale nada się dla rodziny dwupokoleniowej, zarówno z dorastającymi dziećmi, jak i z dziadkami. Po ustaleniu potrzeb i spisaniu programu funkcjonalnego jest dobry moment na oszacowanie wielkości dostępnego budżetu. Jeżeli okaże się wystarczający, to można przejść dalej, ale gdyby okazał się zbyt mały, to koniecznie zweryfikujmy pewne założenia.
Nie musi być dużym problemem lekkie zmniejszenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń, czy wręcz rezygnacja z niektórych z nich. Ważniejsze jest, aby nie planować inwestycji, na którą nas po prostu nie stać. Ewentualne kredytowanie jej będzie miało sens tylko wtedy, gdy wynikające z niego obciążenie nie stanie się kulą u nogi na resztę życia. W tym momencie polecamy zastanowić się nad ilością kondygnacji domu marzeń. Parterowe domy jednorodzinne są ekonomiczne tylko wtedy, gdy mają niewielką powierzchnię. Projekty domów z poddaszem użytkowym mają bardziej zwartą bryłę niż porównywalnej wielkości parterówki i są po prostu tańsze w budowie i eksploatacji. Przyjazne dla budżetu są proste domy z dachem dwuspadowym i należy pamiętać, że za wszelkie ekstrawaganckie formy trzeba będzie dodatkowo zapłacić.
Tani dom nie musi być w żadnym przypadku brzydki. Zachowanie odpowiednich proporcji, szczere i naturalne materiały wykończeniowe, ładne formaty okien oraz przemyślane detale architektoniczne na pewno pozwolą na wydobycie piękna z każdego pozornie brzydkiego kaczątka.