Projekty domów parterowych

Domy parterowe, czyli parterówki, to budynki, w których cały program funkcjonalny udało się zmieścić w obrębie jednej kondygnacji. Są świetnym wyborem zarówno dla młodych osób, ceniących sobie wygodę, jak i przede wszystkim dla osób starszych. W podeszłym wieku nasza mobilność może niestety się pogarszać, a wówczas docenimy wygodę posiadania wszystkich potrzebnych pomieszczeń w obszarze jednego poziomu. Domy różnią się pod względem powierzchni, ilości miejsc garażowych, stylistyki, wszystkie posiadają jednak przewidzianą przestronną strefę dzienną z otwartą lub zamkniętą kuchnią oraz kilka pokoi sypialnych. Dużym udogodnieniem są dwie łazienki, choć w wypadku mniejszych domków wystarczy nawet jedna łazienka i wc. Najpopularniejszym, ale i najbardziej ekonomicznym typem zadaszenia w tych projektach jest dach dwuspadowy o niewielkim kącie nachylenia połaci.
Często w takich domkach sufit podwieszony jest do więźby dachowej – takie rozwiązanie jest tańsze od stropu nośnego. Poprowadzona w płaszczyźnie sufitu warstwa ocieplenia pozwoli ogrzewać tylko użytkową kubaturę budynku, co również korzystnie wpłynie na koszta eksploatacyjne. Innym typem domów parterowych w naszej ofercie są budynki z przewidzianą możliwością adaptacji poddasza (np. na późniejszym etapie). Są to często domy o dachach czterospadowych, o stosunkowo niedużym kącie nachylenia połaci dachowych i często z dość niską ścianą kolankową (w porównaniu do domów z piętrem) – w tych przypadkach powierzchnia użytkowa poddasza jest dodatkowo zredukowana. Posiadają one w pełni funkcjonalny program użytkowy na parterze, na piętrze znaleźć się mogą dodatkowe sypialnie oraz – ewentualnie – łazienka.
Wybór domu z możliwością doprojektowania pomieszczeń na piętrze może wiązać się z nieco wyższymi kosztami (trzeba uwzględnić m.in. strop nośny, odpowiednią kubaturę poddasza) niż w wypadku parterówki, na późniejszym etapie będziemy jednak mieli możliwość powiększenia powierzchni o kolejne pomieszczenia na piętrze, co może być dużym udogodnieniem. W naszej ofercie znajdą Państwo domy parterowe o różnorodnych układach pomieszczeń – zarówno pasujące na „idealne” działki z wjazdem od północy, jak i te inaczej usytuowane względem stron świata. Nasze projekty różnią się także powierzchnią – najmniejsze mają niecałe 90m2, plany największych parterówek mają natomiast powierzchnię zbliżoną do 130m2. Im większa powierzchnia, tym więcej pokoi znajdziemy oczywiście wewnątrz.
Warto również zwrócić uwagę, iż niektóre z naszych domów parterowych posiadają garaż w bryle budynku – dzięki takiemu rozwiązaniu, taki domek wybudować można nawet na stosunkowo niezbyt szerokiej działce. W razie wątpliwości, służymy radą.