Małe domy nowoczesne

Prezentujemy Państwu selekcję domów o współczesnej estetyce i jednocześnie o stosunkowo niewielkiej kubaturze. Znajdują się tu zarówno projekty parterowe jak i takie z poddaszem użytkowym. Ich mała powierzchnia (poniżej 110m2 powierzchni użytkowej, nie wliczając ewentualnego garażu) pozwoli na wybudowanie domu niewielkim kosztem. Nowoczesna stylistyka oprócz tego, że jest miła dla oka w przypadku naszych projektów nie przysporzy również nadmiaru wydatków. Elewacje prezentują się dobrze dzięki dużym oknom i materiałom elewacyjnym – tworzą one ciekawe układy w obrębie fasad i kontrastują ze (zwykle białym) kolorem ścian. Wśród domów z tej kategorii często pojawiającym się materiałem elewacyjnym (oprócz tynku, oczywiście) jest płytka elewacyjna, klinkierowa lub kamienna, oraz drewno.
W zależności od wybranego odcienia, uzyskany efekt może być bardzo różnorodny. Ciepłe kolory dodadzą budynkowi przytulnego charakteru, chłodniejsze barwy natomiast podkreślą ultranowoczesny charakter niektórych projektów. Jeżeli chcemy, zamiast drewna czy płytek wprowadzić można na fragmentach ścian inny kolor tynku. Oczywiście, kolorystykę, jak i materiały wykończeniowe można łatwo zmienić na etapie adaptacji. Duże znaczenie ma również kolor dachu – dominują barwy naturalnej ceramiki oraz ciemniejszych odcieni szarości. Wnętrza różnią się pod względem ilości pokoi czy ilości miejsc w ewentualnym garażu, jednak wspólną cechą tych ultranowoczesnych są oczywiście duże, otwarte przestrzenie. Obejmują one salon z jadalnią, często także kuchnię i hol; częstym rozwiązaniem w domkach z poddaszem jest klatka schodowa w salonie.
Z pokoju dziennego, dzięki dużym powierzchniom przeszkleń okien tarasowych, roztacza się panorama na ogród. W upalne dni okna będą pozostawać otwarte i dzięki temu taras w ogrodzie będzie jakby kontynuacją strefy dziennej. O zaletach małych budynków nie trzeba nikogo przekonywać – są przede wszystkim ekonomiczne, zarówno w budowie, jak i w późniejszej eksploatacji. Ponadto małe domu łatwiej wpasować na niewielką działkę – zwłaszcza te projekty, które posiadają poddasze użytkowe. Typowy domek w tej kategorii będzie miał 3 sypialnie i salon – dla 3-4 osobowej rodziny taka ilość pomieszczeń może być wystarczająca (choć wszystko jest sprawą indywidualną i zależy od upodobań, stylu życia itp.). Zapraszamy do obejrzenia propozycji małych domów nowoczesnych naszego autorstwa.