Projekty małych domów

Projekty małych domów to kategoria zawierająca propozycje gotowych projektów niewielkich domków jednorodzinnych - do ok. 110m2 powierzchni użytkowej plus ewentualny garaż. Są one ciekawą alternatywą dla większych mieszkań. Za takim wyborem przemawia głównie to, iż domek daje znacznie większą niezależność od sąsiadów. Docenią to zwłaszcza osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych, którym sąsiedzi zdążyli już dać się we znaki. Ograniczona powierzchnia w takim małym domku wymusza na projektantach dobrze przemyślane i funkcjonalne zaprojektowanie wnętrza. Niejednokrotnie pojawiają się sprytne rozwiązania, które uatrakcyjniają całość. Zręcznie ukryta toaleta pod schodami, jak w projekcie Iskra, czy też wnęka na prysznic w łazience (Fuksja). Duża część projektów w tej kategorii ma również niewielką spiżarnię sąsiadującą bezpośrednio z kuchnią, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe,
niezwykle cenne miejsce do przechowywania przetworów, czy różnego rodzaju akcesoriów kuchennych. Praktycznie podzielona powierzchnia zapewnia komfortowe warunki wszystkim domownikom. Dla każdego wygospodarowano własny kąt nie zapominając o miejscu, w którym można wspólnie i miło spędzić czas. Często w strefie dziennej kuchnię łączy się z jadalnią i salonem tworząc jedną otwartą wielofunkcyjną przestrzeń. Jest to rozwiązanie które wymaga mniejszej powierzchni niż oddzielna, zamknięta kuchnia. Niewątpliwą zaletą małych domów są niższe koszty budowy, a co za tym idzie jest możliwość realizacji w systemie gospodarczym. Poza tym mniejsze kubatury są po prostu szybsze w budowie. Dodatkowo nieskomplikowana konstrukcja ogranicza błędy wykonawcze i tym samym decydująco wpływa na estetykę budynku.
Oczywiście mniejsza ilość pomieszczeń generuje również nisze koszty ogrzewania w okresie zimowym. W kategorii małych domów znajdziemy budynki zarówno parterowe, jak i piętrowe. Niektóre domki nie posiadają garażu, ale są też takie, które mają garaż zaprojektowany w bryle lub dostawiony obok. W wypadku tych ostatnich, powierzchnia zabudowy będzie nieco większa, działka budowlana będzie musiała mieć więc odpowiednio duże wymiary. Małe domki, dzięki niewielkiej kubaturze, w większości jednak idealnie sprawdzą się nawet na działkach o małej powierzchni. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą małych domów jednorodzinnych. Podobną kategorią, zawierającą jednak także domy o powierzchni użytkowej w przedziale 110m2-120m2, jest kategoria: Projekty domów do 120m2 - zachęcamy do obejrzenia również jej!