Nowoczesne domy parterowe

Parterówki mają niezmiennie szerokie grono zwolenników. Nowoczesne domy parterowe to sprawdzone schematy funkcjonalne zamknięte w eleganckiej, współczesnej bryle. Charakterystyczny będzie dla nich często otwarty plan, z kuchnią stanowiącą część salonu, ale możliwe jest także jej zupełne wydzielenie, jeżeli takie jest życzenie inwestora. Dobry projekt nowoczesnego domu parterowego musi mieć odpowiednio zaprojektowane detale. Bardziej skomplikowana forma zewnętrzna może obyć się bez urozmaiconych materiałów wykończeniowych, domek będzie grał samą bryłą i ciekawymi formatami okien. Jeżeli jednak postawimy na prostotę, to na fasadach mogą pojawić się okładziny drewniane lub kamienne, które zdecydowanie ocieplą wygląd budynku. Nie musimy obawiać się tutaj nadmiernych wydatków, bo użyć je można umiejętnie tylko na fragmentach ścian.
Naturalnym wyborem będzie podkreślenie w ten sposób z zewnątrz strefy wejściowej, co zabezpieczy ścianę w newralgicznych punktach przed zabrudzeniem. Projekty nowoczesnych domów wpadają nam w oko też dzięki specyficznej kolorystyce parterowych brył. Sprawdzają się jednak tylko naturalne kolory, występujące w naturze, jak szarości, a z intensywnych przede wszystkim ceglasty. Pewien mądry człowiek kiedyś powiedział, że ściana domu nie może być w kolorze niebieskim, bo niebieski to kolor nieba, a nie ścian. Trudno się z tym śmiałym stwierdzeniem nie zgodzić, chociaż historia architektury zna też przypadki udanego użycia tej barwy na elewacjach.
Zalety domów parterowych są takie same dla tych bardziej i mniej nowoczesnych. W przypadku rozsądnej wielkości będą tanie i nieskomplikowane w realizacji, na co wpływa brak konieczności stosowania masywnego stropu. Największym plusem jest jednak rozplanowanie całości w przyziemu. Dom bez schodów jest najwygodniejszy i dlatego wybierany jest przez wielu z nas. Jeżeli będzie miał przy tym współczesny, atrakcyjny wygląd, to z pewnością przez długie lata stanie się ozdobą okolicy i źródłem satysfakcji domowników.