
Projekty domów jednorodzinnych wyróżniają się w dzisiejszych czasach różnorodnością form. Dostępne są zarówno minimalistyczne, nowoczesne, jak i te o bardziej tradycyjnej stylistyce. Ponadto domy bardzo różnią się wielkością – najmniejsze mają po kilkadziesiąt m2 powierzchni użytkowej, duże domy jednorodzinne potrafią natomiast mieć i po kilkaset m2. Jak zatem wybrać dom dla siebie?
Najważniejsze kwestie, przy wyborze domu, to ilość osób, które mają w nim mieszkać oraz budżet, jaki chcemy przeznaczyć na naszą inwestycję. Zazwyczaj projekty gotowe posiadają kosztorysy do celów porównawczych, które na tym etapie mogą być bardzo pomocne. Jeśli szukamy taniego domu jednorodzinnego, warto oczywiście wybrać możliwie prosty projekt domu. Ponadto, często domy z dwuspadowym dachem wypadają korzystniej, niż domy z dachem kopertowym – nie jest to jednak regułą.
Wybór – dom z poddaszem czy dom parterowy również zależy w zasadzie od indywidualnych preferencji. Domy parterowe mogą sprawdzić się lepiej dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością – wszystkie pomieszczenia są wówczas dostępne z tego samego poziomu. Domy z piętrem często idealnie pasują na mniejsze działki, ponadto dla wielu osób dobrze sprawdza się podział domu na strefę dzienną (parter) i nocną (pokoje sypialne na piętrze).
W dalszej kolejności, jeśli mamy wybraną już konkretną działkę pod inwestycję, warto sprawdzić, czy teren objęty jest planem miejscowym i jeśli tak, to jakie wytyczne są w nim zawarte.
Ważną kwestią jest także ilość miejsc garażowych, jaką chcemy, aby nasz dom miał. Możemy zdecydować się na dom z garażem (zajmującym część powierzchni parteru lub dobudowanym z boku), lub kupić projekt garażu wolnostojącego. Możliwości jest wiele, ale warto wziąć tu pod uwagę wielkość naszej działki budowlanej.
Często wybierając dom, kierujemy się tym, że ma on być „ładny”. Warto jednak pamiętać, że często niewielkimi zmianami na późniejszym etapie można zupełnie zmienić stylistykę projektu (np. dodając/ likwidując opaski okienne, szprosy w oknach, zmieniając kolorystykę domu, dodając płot czy pergolę, zmieniając materiał, z którego wykonane są balustrady itd.). Naszym zdaniem, warto więc wybrać przede wszystkim odpowiadający nam układ funkcjonalny, ponieważ estetyka budynku jest zwykle łatwiejsza do zmiany.
Warto mieć na uwadze, że w projektach gotowych na etapie adaptacji można wprowadzać zmiany. Jeśli od początku wiemy, co planujemy zmienić, konsultacja z architektem, który wykonywał będzie adaptację, może okazać się dobrym pomysłem.
Wybór domu może nie być łatwy, najważniejsze więc zastanowić się wpierw nad potrzebami, i dopiero później rozpocząć poszukiwania (no, chyba, że wierzymy w miłość od pierwszego wejrzenia i wolimy przeglądać domki, szukając, który nam wpadnie w oko ;) ). W wypadku, jeśli czują się Państwo przytłoczeni ilością domków jednorodzinnych dostępnych w Internecie, zapraszamy do kontaktu – chętnie wysłuchamy i spróbujemy coś doradzić.
autor: arch. Tomasz Włodarczyk